OPOWIEŚĆ O ŻYCIU DESMONDA DOSSA
18-09-2016Aktualności
Premiera filmu „Przełęcz ocalonych”, który opowiada o losach adwentystycznego bohatera wojennego, może być znakomitą okazją, aby opowiedzieć innym ludziom o tym, w co wierzą, i jak żyją adwentyści dnia siódmego.
W listopadzie br. na ekrany kin wejdzie film „Przełęcz Ocalonych” w reżyserii Mela Gibsona. Obraz opowiada o losach Desmonda T. Dossa. W czasie II wojny światowej Doss, który był wyznawcą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, z powodu swoich przekonań i odmowy noszenia oraz używania broni, został skierowany na front na Pacyfiku jako sanitariusz. W czasie jednej z bitew na japońskiej Okinawie uratował 75 żołnierzy, których na własnych rękach wyniósł z pobliża linii frontu. Za swój czyn został odznaczony przez prezydenta Trumana Medalem Honoru, najwyższym odznaczeniem wojskowym w USA.
Historia Desmonda Dossa inspiruje. Dlatego też kościół w Polsce postanowił wykorzystać zainteresowanie filmem „Przełęcz ocalonych”, aby  opowiedzieć trochę więcej o jego głównym bohaterze. O jego niezłomnej wierze w Boga. O wyznawanych przez niego wartościach i zasadach, takich jak święcenie soboty czy rezygnacja z przemocy.
„Wierzymy, że będzie to doskonała okazja, aby opowiadać ludziom o Jezusie Chrystusie” – podkreśla pastor Jarosław Dzięgielewski, przewodniczący kościoła w Polsce.

Czasoposmo Focus poświęcone Desmondowi Dossowi

Młodzież ma plan
W ubiegłym tygodniu pastor Marek Micyk, dyrektor Sekretariatu Młodzieży przy Zarządzie Kościoła zaprezentował projekt, który nakreśla najważniejsze działania, jakie młodzi wyznawcy kościoła mogliby podjąć, aby we właściwy sposób wykorzystać premierę filmu „Przełęcz ocalonych” do działań ewangelizacyjnych.
Grupa młodych liderów, któej inspiratorem jest Michał Rakowski, rozpoczęła już pracę nad realizacją tego planu. Jednym z jego elementów jest spolszczenie biografii Desmonda Dossa w serwisie Wikipedia. Oprócz tego, zarejestrowano już domenę internetową DesmondDoss.pl. Wkrótce każdy kto wejdzie na te stronę będzie mógł dowiedzieć się więcej nie tylko o bohaterze książki „Nietypowy bohater”, ale również o Kościele Adwentystów Dnia Siódmego.
W listopadzie młodzi ludzie chcą wyjść na ulice i rozdawać wychodzącym z kin widzom darmową literaturę. Być może będzie to tłumaczenie 32-stronicowego magazynu poświęconego Desmondowi Dossowi, który został przygotowany przez organizację „It Is Written”.
„Ludzie lubią słuchać prawdziwych historii” – podkreśla Marek Micyk. „Dlatego osoby, które będą chciały dowiedzieć się czegoś więcej na temat Desmonda Dossa, otrzymają taką szansę.
Planowany jest również bieg, którego uczestnicy będą nieść ze sobą ciężki przedmiot. To symbol bohaterskim czynów Desmonda Dossa, który na własnych barkach przeniósł 75 rannych żołnierzy z pola bitwy.
Dziennikarze, którzy będą pisać o filmie „Przełęcz ocalonych” oraz o jego bohaterze, otrzymają zestaw informacji na temat Desmonda Dossa oraz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, co pomoże im przygotować bardziej pogłębione i interesujące publikacje.
W inicjatywę chce włączyć się również wydawnictwo „Znaki Czasu”, które planuje publikację polskiej edycji książki „Desmond Doss: Conscientious Objector”, biografii Desmonda Dossa napisanej przez jego żonę Frances M. Doss w 2005 roku. Z kolei Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei” przygotuje polską wersję wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego o o historii Desmonda T. Dossa pt. „Conscientious Objector”. Film zostanie wydany na płytach DVD, a także będzie emitowany w telewizji Hope Channel Polska.
Plany polskiego kościoła spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony Victor Hulberta, dyrektora komunikacji przy Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
„Jestem pod wielkim wrażeniem” – podkreślił Hulbert, który w ubiegłym tygodniu przebywał z wizytą w Warszawie. „Cieszę się, że potraficie dostrzec większy obraz tego, co dzieje się na świecie, i mówicie: Możemy coś z tym zrobić jako kościół”.
Mirosław Karauda, dyrektor Sekretariatu Ewangelizacji przy Zarządzie Kościoła podkreśla, że ten ewangelizacyjny projekt nie tylko pomoże opowiadać innym ludziom o Jezusie Chrystusie, ale jest również świetny pomysłem na zaktywizowanie młodzieży w kościele.
„Byłoby wspaniale, gdyby nasza młodzież zaangażowała się w te inicjatywy” – podkreśla. „Mamy nadzieję, że te pomysły będą inspiracją dla wszystkich młodych osób”.
O zaangażowaniu się polskiego kościoła w popularyzację historii Desmonda Dossa w napisały najważniejsze adwentystyczne media na świecie. Artykuły na ten temat pojawiły się m.in. w serwisie Adventist Review, jak również na stronie internetowej Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Wydziału Transeuropejskiego.

15 WRZEŚNIA 2016 (NR 573) [ANDREW MCCHESNEY/ADVENTIST REVIEW; OPRAC. DM/AAI]

0