NAJZWYKLEJSZY FRAGMENT TEKSTU -rozdział 7

Krytycy Biblii zajęli się innym tematem. Zaczęli się spierać co do daty napisania ksiąg Nowego Testamentu, przenosząc ich okres powstania z I wieku n.e. na okres, gdy powstał Kodeks Synajski. Natomiast wierzącym biblistom potrzebny był najmniejszy chociażby fragment rękopisu Nowego Testamentu z okresu między I wiekiem, gdy — jak twierdzą — został on napisany, a IV wiekiem n.e., gdy powstał Kodeks Synajski. Było to poważne wyzwanie!
Więcej
0

ODKRYCIA PROFESORÓW -rozdział 6

Ostatnia wyprawa Konstantina Tischendorfa była finansowana przez cara, dlatego też zabrał on bezcenny Kodeks Synajski do Petersburga, stolicy Cesarstwa Rosyjskiego. W przeciwieństwie do zwoju kodeks to rękopis w formie książki.
Kodeks Synajski przyciągał uwagę całego świata. Podczas bolszewickiej rewolucji znajdował się on jeszcze w Petersburgu. Jednak finansowe kłopoty zmusiły Stalina do wystawienia bezcennego manuskryptu na sprzedaż. W roku 1933 został on odkupiony przez Muzeum Brytyjskie za 100 tys. funtów szterlingów.

Więcej

0

ATAK NA NOWY TESTAMENT -rozdział 5

Bój o Stary Testament skończył się zwycięstwem za sprawą odkryć dokonanych przez beduińskiego pasterza. Zwycięstwo w walce o Nowy Testament osiągnięto za pomocą odkrycia Konstantina Tischendorfa, niemieckiego teologa, biblisty, filologa klasycznego iprofesora. Studiując biblijne zagadnienia, Tischendorf utwierdził się w przekonaniu, że autorami ewangelii byli świadkowie zapisanych wydarzeń (Mateusz, Marek, Łukasz i Jan) i że tekst, który przekazali, jest godny zaufania.
Podczas gdy inni twierdzili, że Paweł napisał tylko cztery z nowotestamentowych listów, skrupulatna analiza języka i stylu doprowadziła go do poglądu, ...
Więcej
0

BÓJ O KSIĘGĘ – rozdział 4

Biblia to nie jedna książka, lecz taka mała biblioteczka składająca się z 66 książeczek. Z tych 66 ksiąg, 39 tworzy Stary Testament. Zbiór ten prawie w całości został napisany w języku hebrajskim.
27 ksiąg Nowego Testamentu zostało napisanych w języku greckim, którym mówili wszyscy ludzie, czyli w koine. Był to międzynarodowy język grecki, którym
posługiwano się w o b rębie Morza Śródziemnego w czasach współczesnych Jezusowi.
Najwcześniejsza księga Biblii, jak wierzymy, została napisana około 1500 r. p.n.e., a ostatnia została dołączona ...
Więcej
0

KONTROWERSYJNA KSIĘGA – rozdział 3

Ta księga, Biblia, zawsze wywoływała wiele emocji, stwarzała wiele problemów. Ludzie byli więzieni za jej czytanie i paleni za jej tłumaczenie. Bywała zakazywana i palona w krajach, w których bano się jej wpływu.
Przez siedemdziesiąt lat istnienia Związku Radzieckiego istniała potajemna sieć kolporterów, którzy przemycali Pismo Święte za żelazną kurtynę. Złapani, często znikali bez śladu. Wtedy ich przerwaną pracę kontynuowali inni mężczyźni i inne kobiety. Po upadku komunistycznego imperium okazało się, że ta Boża księga podtrzymywała wiarę wśród milionów chrześcijan, mimo ...
Więcej
0

KTO MNIE WEPCHNĄŁ? – rozdział 1-2

Pewien bardzo bogaty człowiek lubił wydawać dużo pieniędzy na imprezy w swojej posiadłości. Znajdował się tam olbrzymi basen, a w nim pływał rekin. Pewnego wieczoru, podczas uczty, gdy panowie już sobie dobrze podpili, rzucił im wyzwanie:
  • Ten, kto wskoczy do basenu i przepłynie go, a rekin go nie dopadnie, dostanie połowę moich posiadłości albo połowę moich pieniędzy, albo oddam mu rękę mojej pięknej córki.
Nagle wszyscy usłyszeli plusk wody i zobaczyli mężczyznę, który ze wszystkich sił płynął w kierunku brzegu. Z wielkim ...
Więcej
0

JAK STALIŚMY SIĘ BOGACI?

O skąpych chrześcijanach, szczęśliwych biedakach i prawdziwym bogactwie.
Nigdy nie zapomnę 1964 roku. Miałam wtedy 14 lat, moja młodsza siostra Osja miała 12, a starsza Darlin – 16. Mieszkałyśmy z mamą i cała nasza czwórka nauczyła się nieźle zadowalać się małym. Ojciec umarł pięć lat wcześniej, zostawiając mamę z siedmiorgiem dzieći i zupełnie bez środków do życia. Do 1964 roku najstarsze siostry wyszły za mąż, a bracia wyjechali.
Nasz pastor ogłosił, że zbór będzie zbierał szczególne dary dla pewnej biednej rodziny. ...
Więcej
0

TEOLOGIA OSTATNIEGO POKOLENIA

Odpowiedź Przewodniczącego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego pastora Teda Wilsona na pytanie dotyczące „teologii ostatniego pokolenia” (ang. Last Generation Theology – nazywana w skrócie LGT), opublikowana na jego profilu na Facebooku:
Pastor Ted Wilson, 18 grudnia 2015.
Dziś mamy rozbudowany post dotyczący pytań i odpowiedzi. Zazwyczaj staram się odpowiedzieć na trzy pytania w każdym poście, ale dzisiaj odpowiem tylko na jedno. To pytanie zadawano podczas otwartego spotkania Adwentystycznego Towarzystwa Studiów Religijnych (ASRS) oraz Adwentystycznego Towarzystwa Teologicznego (ATS) w zeszłym miesiącu w Atlancie ...
Więcej
0

SYNAJ – GÓRA GROZY CZY ŁASKI?

Góra Synaj to miejsce najbardziej przerażającej teofanii ze wszystkich zapisanych w Biblii! Dlaczego miłujący Bóg maluje taki autoportret przed oczami Izraelitów, których wyzwolił z niewoli?
Zaledwie trzy miesiące przed objawieniem się Boga na górze Synaj Izraelici dokonali szalonej ucieczki dla ratowania swego życia. Od wielu pokoleń byli niewolnikami w Egipcie. Nadeszła jednak pora, gdy pod osłoną ciemności stali się ogromnym tłumem wyzwolonych. Zostawili za sobą spustoszony kraj i przeszli przez Morze Czerwone, które rozstąpiło się przed nimi, a ścigające ich wojsko ...
Więcej
0

BÓG EGZEKUTOR?

Jak pogodzić biblijne sprawozdania z nadnaturalnych egzekucji z obrazem Boga, który cierpliwie czeka na swoje dzieci, pragnąc zdobyć nasze serca?
24 stycznia 1989 roku blady 42-letni absolwent uczelni prawniczej, ubrany w błękitną koszulę i niebieskie spodnie, wszedł do pomieszczenia, w którym znajdował się ?tylko jeden mebel. Głowa i prawa noga mężczyzny zostały wcześniej ogolone.
Z wyrazem przerażenia malującym się na twarzy przeszedł przez pokój i usiadł na prostym, drewnianym krześle. Osoby asystujące przypięły pasy i klamry, które miały za zadanie utrzymać ...
Więcej
0